26.09.2012
istanbul
2. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali
2. Uluslararası suç ve Ceza Film Festivali'nin 28 Eylül'deki açılış törenine Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin katılacak.

İstanbul Üniversitesi (İÜ) ve Başakşehir Belediyesi işbirliğiyle düzenlenen, hukuk ve sinemanın bir araya geldiği festivalin bu yılki teması 'Kadına Yönelik Şiddet ve Ayrımcılık'. Festivalde uzun ve kısa metraj filmlerin yanı sıra 'Kadına Yönelik Şiddet ve Ayrımcılığın Önlenmesi Forumu' kapsamında çok sayıda panel, sempozyum ve konferans yer alacak.

Açılış törenine Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin katılacağı festivalin 28 Eylül'deki ilk gününde işlenecek konular arasında, "Hukuki eşitsizliklere karşı mücadele ve kazanımlar, kadına karşı şiddet ve ayrımcılığın önlenmesinde en iyi uluslararası örnekler, deneyimler, kadına karşı ve aile içi şiddetin önlenmesine yönelik kurumsal politikalar ve milletler arası sözleşmeler" yer alıyor.

Toplumsal cinsiyet eşitliği bir yalan mı-' adlı yarın düzenlenecek panele ise İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) Yürütme Kurulu ve Sinema Yazarları Derneği

(SİYAD) Kurucu Üyesi ve Onursal Başkanı Atilla Dorsay katılacak. Bu panelin ardından programda 'Ceza kanunları, kadını şiddete karşı nasıl ve ne kadar koruyor-', 'Yargı ve sanat dilinde kadına yönelik ayrımcılık' ve 'Reklam ve kadın' başlıklık paneller yapılacak.

'Hukuki perspektiften kadın hakları', 'Kadın bedeni: suç konusu mu-' ve

'Kadına yönelik 'töre', 'namus' saikiyle öldürme suçları' panelleri ise yine İÜ Doktora Salonu'nda 28 Eylül günü yapılacak.

-Suçu: kadın olmak, cezası: müebbet-

Prof. Dr. Bengi Semerci yöneticiliğinde 28 Eylül'de 16: 30-18: 00 saatleri arasında gerçekleşecek festivalin açılış töreninde 'Suçu: kadın olmak, cezası: müebbet' adlı panelde konuşmacı olarak Türkan Şoray, Selim İleri ve Zeki Demirkubuz katılacak

Sinema Onur Ödülü Töreni'nin ardından yönetmenliğini Emmanuelle Millet'in yapığı Twiggy / Dal Gibi adlı açılış filmi İÜ Hukuk Fakültesi'nde gösterilecek.

'Kadına karşı ayrımcılığın ve şiddetin olmadığı bir Türkiye-ye günaydın' başlıklı festivalin ikinci gününde yapılacak panele ise İÜ Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sözüer katılıcak.

-Sinemacılar Forumu-

'Şiddet: normalleşebilir mi- Mazur görülebilir mi-', 'Kadına yönelik şiddete karşılaştırmalı bakış ve hukukta çifte standart' konulu konferans ve panellerin yer aldığı ve 4 gün sürecek festivalde, sinemada kadının yeri de tartışılacak.

Sinemacılar Forumu'nda 'Sinema sanatının kadına yönelik şiddet ve ayrımcılığa bakışı' ile 'İş hayatında kadın' adlı paneller yapılacak. 'Medyada kadın: Arka sayfadan üçüncü sayfaya' adlı kapanış paneline ise Prof. Dr. Davut Dursun, Doç. Dr. Nilüfer Pembecioğlu, Ayşe Böhürler ve Oral Çalışlar katılacak.
 
2012 SELİM İLERİ © Tüm Hakları Saklıdır.
Design by